Menu

Prognoza przyszłości – trendy biznesowe

Ostatnimi czasy bardzo szybko i skutecznie wdrażane są inicjatywy mające na celu zorganizowanie nowego modelu funkcjonowania ludzi w społeczeństwie. Inicjatywy są bardzo różne, ale wszystkie dążą do jednego i mają na celu stworzyć taki model, w którym to ludzie będą funkcjonować w „wirtualnej rzeczywistości”. Ostatnio w Internecie pojawia się szereg artykułów potwierdzających kierunek działań mających na celu stworzenie czegoś zupełnie nowego, czego na przestrzeni ostatnich lat nie widzieliśmy: nowej gospodarki, nowego systemu pieniężnego, nowego sposobu zawierania relacji międzyludzkich, nowego sposobu myślenia. To wszystko znacząco wpłynie na nasze całe życie. Będzie to krok milowy w dziejach ludzkości. Po kolei będziemy obserwowali, również próbę adaptacji ludzi do nowego systemu i już ją powoli widzimy, bo niektóre z takich inicjatyw są już wprowadzone. Tak wiec zaczynamy.

Poniżej przedstawimy 8 głównych obszarów działań charakterystycznych dla tworzącej się nowej rzeczywistości gospodarczej zarówno w Polsce jak i na świecie. Wyróżniliśmy:

  1. Wprowadzenie systemu bezgotówkowego.
  2. Prowadzenie działalności gospodarczej, zajęć lekcyjnych i praca przez Internet. Uczestniczenie w nabożeństwach online.
  3. Wejście w świat robotów i sztucznej inteligencji.
  4. Rozwój infrastruktury, która zostanie wykorzystana do wirtualnej rzeczywistości.
  5. Robienie zakupów online.
  6. Edukacja bankowa głównie osób starszych i dzieci.
  7. Wchodzenie w prywatność człowieka przez różnego rodzaju instytucje.
  8. Zmiany systemów bankowości internetowej.

Na bazie wszystkich przeczytanych przez nas artykułów opublikowanych ostatnio w sieci wyodrębniliśmy właśnie te 8 obszarów po to, aby móc spróbować połączyć wszystko w całość i spróbować zamodelować nowy system gospodarczy. Przedstawimy otoczenie gospodarcze, w jakim przyjdzie nam funkcjonować, a na koniec postaramy się wyciągnąć wnioski na podstawie prognozowanej, kreującej się na naszych oczach nowej rzeczywistości. Wnioski te mamy nadzieję, że zilustrują nam okazje inwestycyjne mogące pojawić się w niedalekiej nowej przyszłości.

Charakterystyka nowego otoczenia gospodarczego

Natura człowieka, a co za tym idzie cała nasza gospodarka oparta jest na zawiązywaniu relacji międzyludzkich i na działaniach mających na celu poprawę jakości życia i zaspokojenia potrzeb ludzi. Obecnie te relacje i działania mają głównie charakter bezpośredni. Robimy zakupy idąc bezpośrednio do sklepu, podpisujemy umowy handlowe twarzą w twarz ze swoim kontrahentem, świadczymy usługi pracy bezpośrednio w miejscu pracy, uczymy się w szkole, czy załatwiamy sprawy podatkowe w placówkach urzędu. Niektóre z tych spraw, do których mamy względne zaufanie, że nie zostaniemy oszukani załatwiamy przez Internet. Wobec tego, niektóre tańsze produkty i usługi zamawiamy online, dodatkowe kursy szkoleniowe mamy gotowe w Internecie, a płatności robimy dzięki bankowości internetowej. Nadal jednak mamy barierę przed podpisywaniem ważnych dokumentów online, czy boimy się kupić coś droższego w ciemno przez Internet, np.: mieszkania.

Taka jest na ten moment nasza rzeczywistość, rzeczywistość gospodarki która jest oparta na bezpośrednich relacjach z wykorzystaniem elementów kontaktu zdalnego przez Internet. Od czasu pojawienia się Covid-19 widzimy jednak jak bardzo szybko realizowane są inicjatywy mające na celu zmianę sposobu funkcjonowania ludzi i przejście z systemu bezpośredniej relacji na system bardziej pośredni, wykorzystujący do tego znacznie więcej Internetu. Przejście na taki system ułatwia nam bardzo słynny koronawirus, który posługując się metodami strachu, narzuca ludziom izolację społeczną (tzw. social distancing), przez co ludzie zostają zmuszeni do komunikowania się przez Internet i załatwiania większości spraw zdalnie, spraw których w normalnych warunkach nie załatwiliby online.

Dodatkowo okres Covid-19 stał się niejako rodzajem takiego testu, testu który umożliwił nam zaobserwowanie tego jak bardzo dużo rzeczy możemy załatwić z domu, nie wchodząc w bezpośrednią relację z drugim człowiekiem. Możliwa jest nauka online, banki tworzą wirtualne oddziały dla swoich klientów, ważne dokumenty czy umowy podpisywane są podpisami elektronicznymi, spotkania biznesowe odbywają się przez Internet, coraz więcej zakupów realizujemy za pomocą kuriera. Możemy uczestniczyć w nabożeństwach kościelnych online. Możliwe jest również kupno mieszkania online. Deweloperzy udostępniają swoim klientom systemy wirtualnych spacerów, dzięki którym klient może obejrzeć wirtualne mieszkanie i podjąć decyzje o zakupie tego mieszkania nie wychodząc z własnego domu.

To co kiedyś wydawało jedynie możliwością, teraz staje się faktem. Dzięki Cowid-19 wchodzimy w nowe otoczenie gospodarcze szybszym krokiem. Przyśpieszony został proces, który miał  i tak nastąpić. Sądzimy, że system pośredni tak czy inaczej wszedłby w życie, ale Covid-19 przyśpieszył ten proces i możemy łatwiej zauważyć przejście do nowej wirtualnej rzeczywistości, która tworzy się obecnie na naszych oczach.

Nowe środowisko to też nowi uczestnicy, którzy pojawiają się w nim. Mowa tu o robotach posługujących się sztuczną inteligencją. Roboty te mają pomagać ludziom w wykonywaniu podstawowych czynności i zastępować ludzi w niektórych pracach. Wraz z rozwojem technologii roboty te będą mogły wykonywać bardziej skomplikowane prace. Niektórzy uważają, że roboty będą mogły same się uczyć i wykonywać twórcze, kreatywne prace, tworzyć coś nowego. My jednak się z tym nie zgadzamy, bo jesteśmy przekonani, że roboty mogą wykonywać tylko te prace, które człowiek już potrafi zrobić. Pomysły i zdobyte umiejętności przez człowieka będą niejako bazą danych dla robota i tylko na podstawie takiej bazy robot może wykonywać pewne czynności. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości takie roboty mogą wykonywać prace, których nie wykona przeciętny człowiek, ale robot ograniczony jest nie mniej jednak tylko do inteligencji najmądrzejszych ludzi na świecie i takich, którzy tą wiedzą będą chcieli się z robotem podzielić. Dopiero wtedy pomysły takie mogą zostać zaaplikowane do bazy danych robota, a robot je posłusznie wykona. Niektóre osoby będą zdziwione tym co będzie w stanie wykonać robot, tym co będzie wiedział robot, ale to tylko kopia nas ludzi ograniczona naszą obecną wiedzą.

Na potrzeby sprawnego funkcjonowania takiego systemu budowane są platformy szybkiej sieci telekomunikacyjnej 5G. Sieć 5G musi zostać wprowadzona, aby móc obsłużyć tą całą nową komunikację społeczną. Bez takiej sieci nie byłoby możliwe wykreowanie nowej wirtualnej rzeczywistości obejmującej nas wszystkich i cały świat. Poniżej załączamy cytat z jednej ze stron internetowych opisującej sieć 5G: „5G jest projektowane do tego, aby sprostać bardzo dużemu wzrostowi transmisji danych oraz liczby połączeń wykorzystywanych w dzisiejszym nowoczesnym społeczeństwie, w tym zapewnić działanie Internetu Rzeczy z miliardami połączonych ze sobą urządzeń, a także umożliwić przyszłe innowacje.” Coraz więcej połączeń online wymaga, więc sprawnej i szybkiej infrastruktury, która obecnie powstaje i jest powoli włączana na całym świecie.

Co bardzo ważne to jest to, że inicjatorami tych wszystkich procesów mających za zadanie stworzenie nowej rzeczywistości są głównie banki, które zachęcają ludzi do prowadzenia działalności gospodarczej online, wspierają akcje mające na celu korzystanie z płatności bezgotówkowych (liczne kampanie uczące osoby starsze i dzieci zawierania transakcji online i płatności kartami), finansują projekty związane z rozwojem usług paczkomatów, czy kupują komputery ludziom, których nie stać na taki wydatek. Ogólnie rzecz ujmując, kierują obecnie większą część swoich wysiłków na tworzenie się nowego wirtualnego otoczenia gospodarczego. Robią to oczywiście za nasze pieniądze, pożyczając je firmom, które wdrażają różnego rodzaju pomysły nakierowane na stworzenie nowej gospodarki. Bankom zależy na tym, bo mając taki system, mogą więcej ukraść ludziom. System bezgotówkowy to idealne środowisko na prowadzenie biznesu bankowego, a wyizolowane, wystraszone społeczeństwo to idealny klient dla banków.

Te wszystkie działania, które obserwujemy na co dzień i te które opisaliśmy powyżej pokazują nam, że jesteśmy na przededniu wejścia w nową wirtualną rzeczywistość. Rzeczywistość, w której będziemy funkcjonować na co dzień i która przez pewien okres będzie zapewniona. Banki bardzo śpieszą się, aby system taki został wdrożony jak najszybciej, co widzimy na własne oczy jeśli tylko otworzymy je dosyć szeroko. Wiedząc, że pojawi się taki system, to już teraz możemy zastanowić się jak go wykorzystać do budowy swoich biznesów.

Wnioski

W tej części na potrzeby naszego prognozowania skrócimy obraz nowej wirtualnej rzeczywistości przedstawionej powyżej i zadamy pytanie, czy tak może ona wyglądać?

Większość naszych biznesów będziemy prowadzili online, będziemy posługiwali się płatnościami bezgotówkowymi, wśród nas będą funkcjonowały roboty, które to wraz z postępem, będą wykonywały coraz to bardziej złożone prace. Nastąpi izolacja społeczna i nasze relacje będą miały charakter bardziej pośredni, gdzie pośrednikiem będzie Internet. Trochę straszne, ale to wszystko idzie w tym kierunku i co najważniejsze wszystko jest możliwe. Pytanie czy ludzie się na to zgodzą i pozwolą sobie na taką przyszłość. Człowiek jest jednak stadną istotą i dąży do relacji z innymi, a takie inicjatywy, które obecnie są wdrażane zabierają ludziom tą ich podstawową naturę. Naturę kontaktu z innymi. Mamy nadzieję, że ludzie jednak nie pozwolą sobie na tak dużą izolację społeczną i obracając się w środowisku sztucznym, wśród robotów, będą dalej podążać za swoją prawdziwą naturą.

Jakie biznesy będą na topie w nowym systemie gospodarczym?
  • Biznes związany z projektowaniem, produkcją i serwisem robotów – roboty będą zastępowały coraz więcej prac wykonywanych przez człowieka,
  • Biznes związany z branżą surowcową – surowce ziem rzadkich i surowce podstawowe będą wykorzystywane do produkcji robotów,
  • Branża IT dostarczająca różnego rodzaju usługi do pracy zdalnej, wykorzystująca sztuczną inteligencję,
  • Usługi kurierskie – w przyszłości dostarczanie przesyłek za pomocą dronów,
  • Branża spożywcza – zmienią się nawyki żywieniowe ludzi, ludzie zaczną więcej jeść,
  • Banki – instytucje, które najbardziej skorzystają na zmianie systemu,
  • Branża farmaceutyczna – wzrost znaczenia spowodowany wywołanym strachem o swoje zdrowie wśród ludzi,
  • Rozrywka internetowa – gry, filmy.
  • Usługi wypożyczalnia i najmu wszelkiego typu usług i produktów.
Jakich biznesy mogą stracić na znaczeniu w nowym otoczeniu gospodarczym?
  1. Przewóz osób – spadek znaczenia z uwagi na izolację społeczną,
  2. Budowa i zarządzanie galeriami handlowymi – zakupy online bez korzystania z galerii,
  3. Budowa i tradycyjny wynajem biurowców dla firm – coraz więcej firm będzie namawiało swoich pracowników, aby korzystali z pracy we własnym domu,
  4. Turystyka – spadek znaczenia z uwagi na izolację społeczną,

Przedstawiliśmy powyżej jedynie główne trendy biznesowe na najbliższe lata oraz opisaliśmy tylko niektóre biznesy, które mogą stracić na znaczeniu. Nie wymieniliśmy wszystkich dobrych i słabych przedsięwzięć, bo zachęcamy, aby każdy z Was spróbował zwizualizować sobie tą nową rzeczywistość i pomyślał jakie jeszcze biznesy są biznesami z potencjałem. Wystarczy znaleźć chwilę czasu na odpoczynek i zastanowić się jak mogę wykorzystać nowe szanse, które daje nam przyszłość. Zachęcamy do spróbowania, a może uda się wymyśleć coś wyjątkowego i co da zarobić duże pieniądze.

Nie możemy też powiedzieć, że wszystko będzie takie proste i że proste będzie prowadzenie firmy w takiej gospodarce. Trzeba dodać, że większość biznesów będzie mocno zmonopolizowanych i bardzo trudne będzie prowadzenie własnego biznesu niezależnego ani od banków, ani od polityków.

Dlaczego tak będzie? W sytuacji posiadanego przez banki monopolu na emisję pieniądza, banki skupują za nowe pieniądze akcje i udziały firm, zarówno państwowych jak i prywatnych. Obecnie już widzimy, że kapitał przesuwa się w stronę banków, a w sytuacji gdzie wprowadzony zostanie pieniądz elektroniczny władza banków będzie jeszcze większa. Takie działania są oczywiście za zgodą klasy politycznej, która również czerpie korzyści na takim obrocie sprawy. Krok po kroku państwa będą przekształcały się w państwa socjalistyczne i dzięki nowym, udoskonalonym systemom zbierania informacji będą miały pełną, lepszą kontrolę nad społeczeństwem. Społeczeństwo dobrze wystraszone i skontrolowane, będzie bardzo posłusznym władzy społeczeństwem.

W takim systemie i powtórzymy jeszcze raz – bardzo trudno będzie można prowadzić własną działalność gospodarczą, wolną od ingerencji monopolu korporacji bankowo-państwowej („Władzy”). Korzyści w takiej gospodarce będą czerpały głównie osoby, najbardziej posłuszne Władzy i które będą miały pozwolenie na prowadzenie biznesu zgodnego z wizją tejże korporacji. Banki dzięki udzielanym z powietrza kredytom będą podporządkowały sobie ludzi coraz bardziej. Osoby posłuszne Władzy będą przez tą korporację kontrolowane na każdym kroku, aby przypadkiem nie zboczyły z wizji tworzenia się społeczeństwa niewolników, a kto będzie niepokorny, nie będzie czerpał z profitów nowego systemu i zostanie zepchnięty na margines w świecie, którym bogiem jest pieniądz.

Czy tak może wyglądać nowy system gospodarczy? Zgadzacie się z taką wizją? Zachęcamy Was do komentarzy, do uzupełnienia tej wizji o inne elementy lub kontestowania tego co zostało napisane. Każde uwagi przybliżą nas wszystkich do bardziej dokładnego zbadania przyszłości, po to aby potem móc to wszystko wykorzystać na potrzeby prowadzenia naszych biznesów.

P.S.

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że jednym z trendów biznesowych będzie wypożyczalnia i najem wszelkiego typu usług i produktów. Jest to jeden z ważniejszych trendów, który z uwagi na jego szczególną wagę i specyfikę chcielibyśmy omówić oddzielnie w nowym artykule. W kolejnym felietonie opiszemy i spróbujemy dodać do naszej wirtualnej rzeczywistości istotny element, który będzie ważnym uzupełnieniem tejże rzeczywitości.

Dodatek

Poniżej podajemy przykłady, niektórych inicjatyw wdrażanych bardzo szybko i mających za zadanie wprowadzenie nowej wirtualnej rzeczywistości. Podajemy przykłady wyłącznie z Polski, ale podobne inicjatywy mają miejsce na pozostałej części świata.

Artykuły, które pojawiły się w Internecie od 17 kwietnia 2020 roku:

  1. Wprowadzenie systemu bezgotówkowego:
    1. Fundacja Polska Bezgotówkowa rozpoczęła falę ogólnopolskiej kampanii zasięgowej skierowanej do przedsiębiorców prowadzących działalność handlowo-usługową. Kampania informuje o korzyściach płynących z płatności bezgotówkowych oraz z przystąpienia do Programu Polska Bezgotówkowa – – https://polskabezgotowkowa.pl/aktualnosci/startuje-ogolnopolska-kampania-programu-polska-bezgotowkowa
    2. Euronet – wprowadzenie limitu wypłat gotówki z bankomatu do 1.000 PLN – https://www.bankier.pl/wiadomosc/Euronet-rekomenduje-1000-zl-I-wprowadza-klientow-w-blad-7603641.html
    3. ING – wprowadzenie limitu wypłat gotówki z bankomatu do 1.000 PLN oraz do 500 PLN – https://prnews.pl/limity-w-bankomatach-w-ing-obcy-klienci-nie-wyplaca-jednorazowo-wiecej-niz-500-zl-451639
    4. Loteria, która zachęca do korzystania z płatności bezgotówkowych, do wygrania jest samochód, a losem w loterii jest każda płatność kartą VISA – https://www.visa.pl/campaign/loteria/
    5. Wdrażanie w kolejnych bankach metody płatności Blikiem, czyli płatności przez aplikację w telefonie (Idea Bank, BOŚ Bank, Bank Pocztowy). Obecnie można korzystać z Blika w 13 bankach w Polsce – https://prnews.pl/idea-bank-blik-aplikacja-mobilna-451269 ; https://prnews.pl/bank-pocztowy-szykuje-podwyzki-w-starych-kontach-i-zapowiada-blika-451506 ; https://prnews.pl/bos-podpisal-z-psp-umowe-dotyczaca-uczestnictwa-w-systemie-blik-451542
    6. Wdrożenie przez ING Bank Śląski zbliżeniowego Blika – https://www.cashless.pl/7880-blik-zblizeniowy-ing
    7. Otwarte 337 placówki bezgotówkowe (csh free) w IQ 2020 roku – https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-bankowych-placowek-bezgotowkowych-i-kw-2020-451704
    8. Odświeżenie layout aplikacji mobilnych w bankach i rozszerzenie ich funkcjonalności – https://prnews.pl/mbank-wprowadza-nowosci-do-aplikacji-mobilnej-451016
    9. BOŚ Bank dołącza do Express Elixir (szybkich przelewów) jako jeden z ostatnich banków w Polsce – https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/
    10. Bank Billon i Raiffeisen przenoszą narodowe waluty na Blockchain – https://prnews.pl/billon-i-raiffeisen-bank-international-przenosza-narodowe-waluty-na-blockchain-451178
    11. Zbliżeniowe wypłaty telefonem i zegarkiem w ING – https://prnews.pl/ing-zblizeniowe-wyplaty-telefonem-i-zegarkiem-451149
    12. Bank BNP wspiera klientów w zdalnym bankowaniu – https://prnews.pl/nowa-kampania-bnp-paribas-bank-wspiera-klientow-w-zdalnym-bankowaniu-451021
    13. 200 tys. przedsiębiorców w programie Polska bezgotówkowa – https://prnews.pl/juz-200-tys-przedsiebiorcow-w-programie-polska-bezgotowkowa-450851
    14. Wzrost liczby bankomatów i terminali POS – https://prnews.pl/nowe-dane-nbp-za-4-kw-2019-r-mamy-juz-blisko-43-mln-kart-platniczych-przybylo-terminali-pos-i-bankomatow-450849
    15. Likwidacja placówek stacjonarnych banków – https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-placowek-bankowych-i-kw-2020-451695
  2. Prowadzenie działalności gospodarczej, zajęć lekcyjnych i praca przez Internet. Uczestniczenie w nabożeństwach online.
    1. Wprowadzenie Wirtualnych Oddziałów w mBanku (na dzień 05.06.2020 r. strona internetowa www banku jest jeszcze w budowie) – https://online.mbank.pl/Contact/ClientHTML/Html/Cvc
    2. System GoOnline w Banku BNP – https://goonline.bnpparibas.pl/
    3. Wizyty wirtualne z doradcami BNP – https://prnews.pl/bnp-paribas-booksy-451226
    4. Wideodoradcy w PKO BP – https://media.pkobp.pl/96814-wideodoradca-dla-firm-w-pko-banku-polskim
    5. Seria webinarów w BNP – jak prowadzić i promować biznes w sieci – https://media.bnpparibas.pl/pr/520126/bank-bnp-paribas-podpowie-przedsiebiorcom-jak-prowadzic-i-promowac-biznes-w-sieci-ruszyl-cykl-webinariow
    6. Alior Bank rozwija bankowość internetową dla inwestorów – https://prnews.pl/alior-bank-rozwija-bankowosc-internetowa-dla-inwestorow-451262
    7. Nowa kampania wizerunkowa Alior Banku – Bank przyjazny dla Klienta chcący wejść w nasze życie codzienne ze swoimi butami, między innymi inicjatywa Zdalne Bankowanie – https://prnews.pl/alior-bank-odpowiada-na-nowa-rzeczywistosc-nowa-kampania-wizerunkowa-banku-451239
    8. Możliwość zwolnienia pracownika mailowo – https://www.money.pl/gospodarka/zwolnienie-przez-maila-oto-w-jaki-sposob-szef-ma-prawo-wypowiedziec-umowe-6507177516513409a.html
    9. Wzrost popularności korzystania z e-podpisów – https://prnews.pl/co-trzeci-uzytkownik-bankowosci-internetowej-chce-korzystac-z-e-podpisu-wyniki-badania-kir-451275
    10. Bank BNP udostępnia klientom platformę umożliwiającą elektroniczne podpisywanie dokumentów – https://prnews.pl/bnp-paribas-umozliwi-przedsiebiorcom-elektroniczne-podpisywanie-dokumentow-na-platformie-autenti-451212
    11. Ustanowienie hipoteki online – https://prnews.pl/teraz-w-mbanku-hipoteke-zalatwisz-zdalnie-451185
    12. Nest Bank udostępnia klientom narzędzie do porządkowania faktur i dostarczania ich elektronicznie do księgowych bez wychodzenia z domu – https://prnews.pl/nest-bank-udostepnil-klientom-firmowym-serwis-obsluga-faktur-451109
    13. mBank przygotował dla klientów zestaw narzędzi, które pomogą im zbudować sklep internetowy – https://prnews.pl/mbank-przygotowal-pakiet-narzedzi-umozliwiajacych-uruchomienie-sklepu-internetowego-451029
    14. Możliwość składania podpisów elektronicznych w ING – https://prnews.pl/ing-umozliwil-firmom-skladanie-podpisow-za-pomoca-elektronicznego-podpisu-kwalifikowanego-450854
    15. Lekcje online – https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online
    16. Praca zdalna – https://prnews.pl/polacy-polubili-prace-zdalna-po-zakonczeniu-kwarantanny-1-4-moglaby-pracowac-w-ten-sposob-na-stale-450820
    17. Lekarze online (telemedycyna w Luxmed) – https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/telemedycyna/telemedycyna.html
    18. Możliwość założenia konta firmowego całkowicie zdalnie w PEKAO – https://prnews.pl/w-banku-pekao-firmy-zaloza-konto-calkowicie-zdalnie-450738
    19. Pożyczka online dla klientów z segmentu MŚP w PEKAO – https://prnews.pl/pekao-wprowadzil-specjalna-wersje-pozyczki-on-line-dla-klientow-z-segmentu-msp-450726
    20. Bezpłatne e-podpisy na rok – https://prnews.pl/siemens-financial-services-udostepnia-klientom-kwalifikowane-e-podpisy-na-rok-450680
    21. Credit Agricole udostępnia skaner OCR aplikacji mobilnej do faktur dla swoich klientów. Skaner skanuje faktury i wprowadza dane do przelewu do aplikacji mobilnej banku – https://prnews.pl/credit-agricole-udostepnil-skaner-ocr-w-aplikacji-mobilnej-450626
    22. Technologia blockchain w ubezpieczeniach – https://prnews.pl/bank-bnp-paribas-przekaze-komputery-dla-potrzebujacych-450578
    23. Za paczkę u kuriera zapłacimy Blikiem – https://prnews.pl/za-paczke-za-pobraniem-u-kuriera-gls-zaplacisz-blikiem-450965
    24. Msze katolickie online – https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/
    25. Nabożeństwa kościołów protestanckich online – https://www.youtube.com/channel/UC3PNoj-bGAUAkm8TnF07Lgg/videos
    26. Nabożeństwa kościołów prawosławnych online – https://www.youtube.com/user/Cerkiewpl
  3. Robotyzacja i sztuczna inteligencja.
    1. Robotyzacja – https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/najbardziej-zaawansowane-roboty-na-swiecie-boston-dynamics-atlas/7ve45er
    2. Systemy RPA (robotyzacja procesów) – https://www.ibm.com/pl-pl/automation/rpa
    3. Sztuczna inteligencja – https://businessinsider.com.pl/technologie/czym-jest-sztuczna-inteligencja/qzgz0wt
  4. Rozwój infrastruktury, która zostanie wykorzystana do wirtualnej rzeczywistości:
    1. Rozwój technologii chmurowej w bankach – https://prnews.pl/sektor-bankowy-na-polskim-rynku-ma-duzy-potencjal-rozwoju-technologii-chmurowej-raport-accenture-i-zbp-450743
    2. Wdrożenie Sieci 5G – http://www.emfexplained.info/pol/?id=25916
  5. Robienie zakupów online:
    1. Wzrost popularności korzystania ze sklepów online – https://prnews.pl/zycie-w-kwarantannie-e-commerce-i-uslugi-online-rekordowo-popularne-wsrod-polskich-uzytkownikow-451230
    2. Rozbudowanie sieci paczkomatów InPost wspólnie z bankiem ING – https://prnews.pl/ing-lease-finansuje-rozbudowe-sieci-paczkomatow-inpost-451331
    3. ING promuje bezpłatne założenie e-sklepu – https://prnews.pl/nowa-kampania-ing-bank-promuje-bezplatne-zalozenie-e-sklepu-451181
    4. Za paczkę u kuriera zapłacimy Blikiem – https://prnews.pl/za-paczke-za-pobraniem-u-kuriera-gls-zaplacisz-blikiem-450965
  6. Edukacja bankowa głównie osób starszych i dzieci:
    1. Wprowadzenie Revolut dla dzieci – https://prnews.pl/revolut-udostepnil-w-polsce-revolut-junior-nowa-aplikacje-dla-rodzicow-i-dzieci-451065
    2. Nowe konto PeoPay dla dzieci od PeKaO i zachęta do jego otworzenia w postaci możliwości zawarcia lokaty na 3% i 250 złotych za samo otwarcie konta – https://prnews.pl/bank-pekao-oferuje-lokate-3-proc-w-nowym-peopay-i-250-zl-za-otwarcie-konta-na-selfie-451273
    3. BNP wykorzystuje popularnych youtuberów do przedstawienia najważniejszych zmian technologicznych i społecznych w „przystępnej formie” – https://prnews.pl/bnp-paribas-partnerem-to-juz-dzis-nowego-kanalu-abstra-na-youtube-450836
    4. Millennium Bank wspiera domową edukację finansową dzieci – https://prnews.pl/fundacja-banku-millennium-wspiera-domowa-edukacje-finansowa-dzieci-450829
    5. BNP kupuje ponad 500 laptopów dla dzieci – https://prnews.pl/bnp-paribas-za-milion-zlotych-kupuje-ponad-500-laptopow-z-ruterami-dla-uczniow-450776
    6. Nauka bankowania dla seniorów – https://prnews.pl/alior-bank-z-pomoca-madrej-babci-uczy-seniorow-bankowania-online-450614
    7. 150 laptopów dla osób wykluczonych cyfrowo wśród dzieci od BNP – https://prnews.pl/bank-bnp-paribas-przekaze-komputery-dla-potrzebujacych-450578
  7. Wchodzenie w prywatność:
    1. Otwarcie konta przez zrobienie selfie w ING – https://prnews.pl/konto-na-selfie-w-ing-451034
    2. Otwarcie konta przez zrobienie selfie w CityHandlowy – https://prnews.pl/citi-handlowy-wprowadza-konto-przez-selfie-451045
    3. Moblilna autoryzacja przy pomocy odcisku palca i FaceID w Toyota Bank – https://prnews.pl/toyota-bank-mobilna-autoryzacja-przy-pomocy-odcisku-palca-i-faceid-450881
  8. Zmiany systemów bankowości internetowej:
    1. Nowości w aplikacji mobilnej mBanku – https://prnews.pl/mbank-wprowadza-nowosci-do-aplikacji-mobilnej-451016
    2. Nowa aplikacja Banku Spółdzielczego w Krakowie – https://prnews.pl/krakowski-bank-spoldzielczy-konczy-prace-nad-nowa-aplikacja-mkbs-451358
    3. Moje ING na zegarku Apple – https://prnews.pl/moje-ing-na-apple-watch-450856

To może Cię zainteresować

  • Uwaga na lokaty dwuwalutowe !!!

    W obecnych czasach w Polsce, gdzie stopy procentowe są bliskie zeru, banki wstrzymały możliwość zawierania tradycyjnych lokat lub lokaty takie oprocentowane są na poziomie...

    Czytaj
  • B2B czy zatrudnienie na umowę o pracę? Kalkulator opłacalności

    Często w ogłoszeniach o pracę spotykamy się z sytuacją, że pracodawca proponuje nam zatrudnienie na umowę o pracę lub B2B (własna działalność). Jeśli kiedykolwiek...

    Czytaj
  • Tarcza antykryzysowa?

    100 mld nowych PLN, które mają być pomocą dla firm od rządu to nic innego jak wydrukowanie pieniędzy i danie bezpośrednio tych pieniędzy firmom, które spełniają...

    Czytaj