Menu

B2B czy zatrudnienie na umowę o pracę? Kalkulator opłacalności

Często w ogłoszeniach o pracę spotykamy się z sytuacją, że pracodawca proponuje nam zatrudnienie na umowę o pracę lub B2B (własna działalność). Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy lepiej świadczyć usługę dla swojego pracodawcy będąc zatrudnionym na umowę o pracę, czy lepiej otworzyć własną działalność gospodarczą i co miesiąc wystawiać fakturę, to w tym artykule postaramy odpowiedzieć na to pytanie. W swojej analizie weźmiemy pod uwagę tylko kwestie opłacalności finansowej związanej z wyborem danego świadczenia na rzecz pracodawcy. Pominiemy natomiast wszystkie inne kwestie, m.in.: związane z bezpieczeństwem zatrudnienia, kwestiami prawnymi oraz aspektami moralnymi.

Wynagrodzenie miesięczne „Na rękę”

Osoba zarabiająca średnią krajową z tytułu umowy o pracę na poziomie 5.119,94 PLN Brutto (średnia wyliczona na podstawie wyników z maja 2020 roku) otrzymuje co miesiąc przelew na konto w kwocie 3.698,37 PLN – Netto. Ta sama osoba, która miałaby możliwość zmiany formy zatrudnienia z umowy o pracę ze świadczeniem 5.119.94 PLN Brutto na formę zatrudnienia B2B, mogłaby wystawiać co miesiąc fakturę swojemu pracodawcy na kwotę 6.168,50 PLN Netto. Po zapłaceniu podatku dochodowego, ZUSu i usług księgowych (200 PLN miesięcznie) i nie biorąc pod uwagę żadnych kosztów do odliczeń do podstawy opodatkowania rzeczywista kwota „na rękę” wyniosłaby 3.980,40 PLN. Różnica pomiędzy realnym pieniężnym wynagrodzeniem z tytułu świadczenia usług w ramach prowadzenia własnej firmy, a wynagrodzeniem z tytułu umowy o pracę to kwota 282,03 PLN i taka jest w tym przypadku przewaga finansowa na rzecz prowadzenia własnej działalności. Oczywiście ta różnica może się zwiększyć jeśli uwzględnimy do swoich kalkulacji koszty uzyskania przychodu takie jak: koszty paliwa, koszty najmu biura (jeśli wynajmujemy mieszkanie, możemy część tego kosztu wrzucić do rozliczenia dochodu), koszty opłaty za telefon, część kosztów za media związanych z wynajętym biurem, wodę do picia. Są to standardowe koszty i jeśli przyjmiemy je na średnim poziomie 1.500 PLN miesięcznie, to koszty te zmniejszą nam podstawę do opodatkowania i  zapłacimy mniejszy podatek. Rzeczywista kwota „na rękę” z tytułu usług świadczonych na firmę wyniesie zatem 4.265,40 PLN i da zarobić 567,03 PLN więcej „na rękę” niż umowa o pracę. W niektórych przypadkach maksymalna rzeczywista kwota „na rękę” może wynieść nawet do 4.613,86 PLN w sytuacji jeśli koszty uzyskania przychodu zmniejszą nam podstawę do opodatkowania do 0 PLN i nie zapłacimy podatku.

Im zarabiamy więcej, tym świadczenie usług w ramach własnej działalności gospodarczej jest dla nas korzystniejsze. Nie wchodzimy w drugi próg podatkowy, nie płacimy 32% podatku od osiągniętego dochodu powyżej kwoty 85.528,00 PLN, ale płacimy zawsze podatek liniowy 19%. Drugą korzyścią jest to, że zawsze płacimy ZUS ten sam niezależnie od wartości wystawionych faktur, który jest znacznie niższy niż ZUS płacony z tytułu umowy o pracę. Obecnie ten ZUS wynosi 1.431,48 PLN. Przy założeniu, że koszt zatrudnienia pracownika na firmę i na umowę o pracę jest taki sam dla pracodawcy i gdybyśmy odnieśli się do poziomu 10.000,00 PLN Brutto z tytułu umowy o pracę, to pracownik, który wybrałby własną firmę otrzyma o 2.082,49 PLN więcej miesięcznie „na rękę”, niż gdyby był zatrudniony właśnie na umowę o pracę.

Rekrutacja – Negocjajce

Kiedy na rozmowie rekrutacyjnej dochodzi do rozmowy o wysokość wynagrodzenia (B2B lub umowa o pracę), to pracodawca zazwyczaj proponując nam dajmy przykład naszej średniej krajowej, kwotę 5.119,94 PLN Brutto, jednocześnie proponuje nam możliwość prowadzenia działalności gospodarczej z wystawianą fakturą mniej korzystną niż w naszym przykładzie wyliczoną na poziomie 6.168,50 PLN Netto. Dlaczego tak robi? Działa na naszej nieświadomości, proponując warunki B2B mniej korzystne finansowo niż, gdybyśmy byli zatrudnieni na umowę o pracę ze średnią krajową. Dlaczego możemy starać się o 6.168,50 PLN Netto na fakturze? Kwota 6.168,50 PLN na fakturze została policzona na podstawie całkowitych kosztów jakie pracodawca poniósłby, gdyby miał nas zatrudnić na umowę o pracę z wynagrodzeniem na poziomie średniej krajowej. Koszty dla pracodawcy zatrudniającego nas na umowę o pracę ze średnią krajową lub na fakturę (6.168,50 PLN Netto miesięcznie) jest taki sam, dlatego o taką kwotę na fakturze możemy bez problemu się postarać.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kalkulator, który pomoże obliczyć wartość netto na fakturze, którą powinniśmy negocjować na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę dla oczekiwanego poziomu wynagrodzenia brutto z umowy o pracę.

Kalkulator do pobrania: B2B vs. Umowa o pracę – kalkulator opłacalności

Rady i zalecenia:

Nasza opinia dotycząca wyboru współpracy z pracodawcą jest jedna. Wybieramy tą formę współpracy, która przynosi nam więcej gotówki tu i teraz, którą możemy zainwestować i wiemy w co zainwestować, żeby pomnażać kapitał. Jeśli mamy do wyboru umowę o pracę z płacą 3.698,37 Netto lub B2B z rzeczywistą kwotą „na rękę” 4.265,40 PLN to powinniśmy wybrać własną działalność gospodarczą. Co miesiąc generujemy nadwyżki 567,03 PLN w stosunku do umowy o pracę, które możemy bezpiecznie zainwestować, aby nasz kapitał nie stracił na wartości z powodu inflacji, a potem na emeryturze korzystać z tego kapitału. Jeśli co miesiąc odkładalibyśmy tylko te 567,03 PLN i inwestowaliśmy te środki w aktywa, które zachowają nam siłę nabywczą naszych pieniędzy (proponujemy wariant bezpieczny – emerytalny: zakup złotych i srebrnych monet), to po 41 latach takiego oszczędzania dysponowalibyśmy kwotą 278.978,76 PLN. Dodatkowo zapewnioną mamy emeryturę dzięki odprowadzanych składek ZUS z tytułu prowadzenia firmy. Kwota takiej emerytury to 1.100,00 PLN miesięcznie.

W 2019 roku średnia emerytura wynosiła 1.885,00 PLN i dla uproszczenia możemy przyjąć, że taką otrzymywalibyśmy gdybyśmy byli zatrudnieniu na umowę o pracę zarabiając średnią krajową 3.698,37 PLN Netto. Łatwo policzyć, że dysponowalibyśmy większym kapitałem na emeryturze wybierając B2B zamiast umowy o pracę.

Jeśli zarabiamy średnią krajową lub więcej, korzystniejszy wybór podjęcia zatrudnienia w ramach umowy o pracę jest tylko i wyłącznie w jednej sytuacji, w sytuacji w której wiemy i planujemy przeżyć ponad 95 lat życia 🙂 Zarabiając poniżej średniej krajowej możecie skorzystać z kalkulatora i policzcie, czy bardziej Wam się opłaca być na działalności gospodarczej czy na umowie o pracę. Kalkulator policzy dodatkowo ile lat na emeryturze będziemy w stanie otrzymywać co miesiąc ekwiwalent średniej emerytury 1.885,00 PLN w sytuacji, gdy przez całe życie świadczyliśmy usługi B2B.

To może Cię zainteresować

  • Uwaga na lokaty dwuwalutowe !!!

    W obecnych czasach w Polsce, gdzie stopy procentowe są bliskie zeru, banki wstrzymały możliwość zawierania tradycyjnych lokat lub lokaty takie oprocentowane są na poziomie...

    Czytaj
  • Prognoza przyszłości – trendy biznesowe

    Ostatnimi czasy bardzo szybko i skutecznie wdrażane są inicjatywy mające na celu zorganizowanie nowego modelu funkcjonowania ludzi w społeczeństwie. Inicjatywy są bardzo...

    Czytaj
  • Tarcza antykryzysowa?

    100 mld nowych PLN, które mają być pomocą dla firm od rządu to nic innego jak wydrukowanie pieniędzy i danie bezpośrednio tych pieniędzy firmom, które spełniają...

    Czytaj